Hrant Dink - Su Çatlağını Buldu


Hrant Dink de yaşamı boyunca hep bu öyküyü anlattı. En çok da "Ermenilerin bu topraklarda gözü var diyenlere", "Ermenilere üç çakıl taşı vermeyiz" diyenlere..
İşte Hrant Dink'in dilinden 'Su çatlağını buldu':Doğrudur, hakikatten Ermenilerin bu ülkede gözü var. Bu topraklarda gözü var. O zaman yazdığımı şimde size de tekrarlıyayım. Tam o sıralarda sayın Cumhurbaşkanı Demirel; 'Ermenilere 3 çakıl taş bile vermeyiz' diye bir laf etmişti. 
Ben de bu kadının öyküsün yazmıştım. Ve demiştim ki; Evet, biz Ermenilerin bu topraklarda gözümüz var. Var çünkü; kökümüz burada. ama merak etmeyin bu toprakları alıp gitmek için değil, bu toprakların gelip dibine girmek için...
"Sivasından bir kazasından bir amca beni aradı. 'Oğul seni aradık seni bulduk. Burada bir tane yaşlı kadın var heral sizdendir bu. Allahın rahmetine kavuştu. Bir yakının bulursanız gelip alsınlar yada biz burada namazımızı kılıp gömeceğiz' dedi. Peki dedim amca ararım. Verdi adını Beatris hanım diye biri 70 yaşında Fransa'dan gezmeye gitmiş oraya.

Aradım 10 dakika içinde buldum. Biz birbirimizi biliriz çok azız çünkü. Gittim dükkanlarına, adını verdim 'böyle birini tanır mısınız' dedim. Bir kadın döndü 'benim anamdır' dedi. Valla böyle böyle, 'anan nerede?' dedim. Dedi 'Abi Fransada yaşar' hiç mi gelmez buralara? 'O sene de üç dört kez Türkiye'ye gelir ama İstanbul'a ya uğrar ya uğramaz. Kalkar köyüne gider. Terk ettiğimiz köyüne gider' dedi.

Anlattım, kalktı gitti. Ertesi gün bana bir telefon açtı. Bulmuş, tespit etmiş anası. Peki, getirecekmisin naaşı dedim. 'Ben getireceğim de burada bir amca var' dedi ağlamaya başladı. Ver amcayı dedim. 'Amca niye ağlatıyorsun' dedim. 'Oğlum birşey demedim. Dedim ki, kızım anandır, malındır ama bana sorarsan bırak kalsın burada gömülsün. Su çatlağını buldu' dedi.

Ben döküldüm. Orada döküldüm, Anadolu insanının bu deyişinden döküldüm. Bu algılamadan döküldüm. Evet su çatlağını bulmuştu.

Doğrudur, hakikatten Ermenilerin bu ülkede gözü var. Bu topraklarda gözü var. O zaman yazdığımı şimde size de tekrarlıyayım. Tam o sıralarda sayın Cumhurbaşkanı Demirel; 'Ermenilere 3 çakıl taş bile vermeyiz' diye bir laf etmişti.

Ben de bu kadının öyküsün yazmıştım. Ve demiştim ki; Evet, biz Ermenilerin bu topraklarda gözümüz var. Var çünkü; kökümüz burada. ama merak etmeyin bu toprakları alıp gitmek için değil, bu toprakların gelip dibine girmek için..."

Benzer Gönderiler