Rêç İz Filmi - Toprağına gömülmemiş anaların hatrına...


 Toprağına gömülmemiş anaların hatrına...

Yönetmen: Tayfun Aydın
Tür: Politik
Senaryo: Tayfun Aydın
Yapımcı: Türker Korkmaz

Oyuncular: Serdar Orçin, , Bilal Bulut Necmettin Çobanoğlu

İz Filminin Konusu: İz filmi son dönemde ülkemizde yaşanan normalleşme süreci ile birlikte toplumuzda yeni yeni konuşulmaya başlayan bazı tabuları ele alıyor. Zorunlu göçe tabi tutulmuş ve büyük şehirlerin varoşlarında yaşam mücadelesi veren binlerce ailenin dramlarına ışık tutan film yaşlı bir annenin oğlundan kendisini doğduğu topraklarda toprağa vermesini istemesi ile başlıyor.

 --- spoiler --- (Film hakkında ekşi sözlükte haklı bulduğum bazı eleştiriler okudum.)

kürt gencinin kent yaşantısında karşılaştığı zorluklar filmin ana konusu olmadığı için işleniş biçimi kaba ve gereksiz duruyor. (hevi, bu filmde kürt olmasından ziyade kırdan gelmesi nedeniyle bu sorunu yaşıyor gibi görünüyor. zira hevi ege köyünden yoksul bir genç de olsa idi benzer sorunlar yaşardı.)
havi'nin şımarık zengin kız ile kurduğu ilişki kadir inanır-müjde ar yeşilçam filmlerini anımsatır bir düzeyde. sahici değil üstelik cinsiyetçi olduğu bile söylenebilir.

büyük oğulun çocuk sahibi olamamasının filmle nasıl bir ilgisi olduğunu hiç anlamıyoruz. film boyunca bunu bir yere bağlayacak mı diye merak ederken zaten tahmin ettiğimiz bütün herşey gelişiyor ve filmin sonu geliyor.

--- spoiler ---

Benzer Gönderiler