Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi Belgeseli


12 Eylül askeri darbesinden sonra Türkiye yakın tarihinin en acılı dönemlerinden birine tanıklı eden Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi'nde yaşananları konuedinen belgesel, tutuklu ve hükümlülerin çoğunun Kürt olduğu bu cezaevinde tüm tutuklulara, devlet tarafından uygulanan işkenceleri ve hukuk dışı uygulamaları sinemaya taşıyor.

"Burası askeri bir okuldur. Bu okulun tek amacı vardır; o da sizi Türkleştirmektir."  Bu söz 12 Eylül askeri darbesinin açtığı en büyük yaralardan biri olan Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi'nde yapılan acımasız uygulamalara en temel gerekçeyi oluşturmuştu. Kendi döneminde "modern cezaevi" olarak lanse edilen ve Yüzbaşı Esat Oktay Yıldıran'ın başında olduğu askeri cezaevi yönetiminin fare yedirilmesinden copla tecavüze kadar, akıl almaz vahşi işkence yöntemlerinin uygulandığı 5 No'lu Cezaevi'nde çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş, ardında yüzlerce yaralı, binlerce travma bırakmıştı.

Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan olaylar ve arkasında bıraktığı büyük travma "5 No'lu Cezaevi" adıyla yönetmen Çayan Demirel tarafından belgeselleştirildi.

46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, 42. SİYAD Ödülleri’nde ve 21. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Belgesel Film” seçildi.

Benzer Gönderiler