Tavsiye ettiğim izlenmesi gereken 4 film

12:34 Mehmet Ali 0 Comments


Herkes Biliyor: Farhadi’nin meselesi kaçırılma olayından çok, “mutsuz aile” fertleri arasındaki olayların yanı sıra, önceki filmlerinde olduğu gibi, karakterlerin karmaşık geçmişleri ve arzuları Şüphe :  kahramanın hem ilgi duyduğu kızla hem de onun yeni ve “tuhaf” arkadaşıyla kurduğu ilişkiyi incelikle ele alıyor., Müze: Meksika tarihinin 1985 yılında gerçekleşen en büyük soygununu konu alıyor.  Woman At War :  İzlanda’nın mizahı, kültürü ve olağanüstü manzaralarını küresel meselelerle birleştiren bir film. Fragman ve detaylar konunun devamında.
Hayli eksantrik ilk uzun metrajlı filmi Atlar ve İnsanlar’la dikkat çeken Benedikt Erlingsson, Woman at War’da çevre konusuna odaklanıyor. Başkahraman Halla, sessiz sakin bir hayat yaşıyor görünmekle beraber amansız bir çevreci aktivisttir. Oku ve yayıyla yöredeki alüminyum tesislerine tek başına savaş açmıştır. Fakat en büyük arzusu olan bir çocuk evlat edinme talebinin kabul edilmesiyle hayatı tamamen değişir. Woman at War, İzlanda’nın mizahı, kültürü ve olağanüstü manzaralarını küresel meselelerle birleştiren bir film.Yapım Yılı: 2018, Renk: Renkli, 100', Dil: İzlandaca; Türkçe altyazılı, Ülke: İzlanda, Fransa, Ukrayna


Buenos Aires’te yaşayan Laura, kız kardeşinin düğünü için çocuklarıyla birlikte İspanya’daki köyüne gider. Bu mutlu buluşma aile ve eski tanıdıklarla birlikte kutlanırken Laura’nın büyük kızı kaçırılır. Bu gerilimli günlerde hem aile fertleri hem de köy ahalisi arasındaki gerginlik ve kimi sırlar su yüzüne çıkar. İspanya’da çektiği Herkes Biliyor’da, Farhadi’nin meselesi kaçırılma olayından çok, “mutsuz aile” fertleri arasındaki olayların yanı sıra, önceki filmlerinde olduğu gibi, karakterlerin karmaşık geçmişleri ve arzuları.

Yapım Yılı: 2018, Renk: Renkli, 132', Dil: İspanyolca, İngilizce, Katalanca; Türkçe altyazılı, Ülke: Fransa, İspanya, İtalya


Gerçek bir hikâyeden uyarlanan Müze, Meksika tarihinin 1985 yılında gerçekleşen en büyük soygununu konu alıyor. Bir Noel gecesi hayatlarını değiştirmeye karar veren otuzlu yaşlarda iki veterinerlik öğrencisi Ulusal Antropoloji Müzesi’ne girerek çok değerli eserleri çalarlar. Asıl hikâye ise iki arkadaşın çaldıkları eserleri ellerinden çıkarmak için çıktıkları yolculukla birlikte başlar. Türler arasında gezinen Müze, heyecan ve gerilim dolu hikâyesiyle hiçbir anından gözünüzü alamayacağınız bir film.
Yapım Yılı: 2018, Renk: Renkli, 128', Dil: İspanyolca; Türkçe altyazılı, Ülke: Meksika


Koreli yönetmen Lee Chang-Dong’un uzun bir aradan sonra çektiği Şüphe, titizlikle inşa edilmiş bir anlatı. Haruki Murakami’nin kısa hikâyesinden yola çıkan filmde, genç bir erkek çocukluk aşkıyla karşılaşır ve tek gecelik bir ilişki yaşar. Afrika seyahatine çıkacak olan genç kız, ondan kedisiyle ilgilenmesini rica eder. Ancak kız bu seyahatten “beklenmedik” bir kişiyle döner. Şüphe, kahramanın hem ilgi duyduğu kızla hem de onun yeni ve “tuhaf” arkadaşıyla kurduğu ilişkiyi incelikle ele alıyor.
Yapım Yılı: 2018, Renk: Renkli, 148', Dil: Korece; Türkçe altyazılı, Ülke: Güney Kore


0 yorum: